Ilu- ja Tervisesalong Eleen

Ilu- ja Tervisesalong Eleen -

Soolakamber

SaltRoom
Foto on illustratiivne

Soolaravi ehk haloteraapia

Haloteraapia (soolaravi) põhineb ammu- tuntud ravimeetodil “speleoteraapial”, mis seisneb viibimisel looduslikus karstikoopas või soolakaevandusekäikudes. Juba ammustel aegadel tavatsesid mungad viia hingamisraskustega inimesi soolakoobastesse, kus mungad purustasid stalagmiite, tekkidades sellega sissehingatavat soolatolmu, mille sisse hingamisel said inimesed kergendust oma hingamisraskustele.

Euroopas levis soolaravi algselt alates Poolas, kus 19. sajandi keskel tööstusterapeut Felix Botchkowski panid tähele, et soolakaevuritel ei olnud astmahaigestumisi. Natuke aega peale seda avati Krakovi lähedal Velishko soolakaevanduses ka esimene siiamaani töötav “soolakopsuravila” Teise Maailmasõja ajal täheldati Saksamaal, kus soolakaevandusi kasutati pommivarjunditena, nende ravivat toimet astmahaigetele. Saksamaal, Sveitsis, Ungaris, Bulgaarias ja Jugoslaavias kasutati astmaravi sanatooriumidena looduslikke karstikoopaid Soolaravi on uuritud ka alates 1968 aastast Solotvino allergikutehaiglas, mis töötab tänini maa-aluses soolakaevanduses Lääne-Ukrainas.

Tänu speleoteraapia uuringute tulemusele on välja töötatud efektiivne astmahaiguste ravimeetod – haloteraapia (soolaravi). See põhineb raviseanssides spetsiaalses soolakambris, kus haige hingab sisse soolaaerosooli. Soolaaerosool kujutab endast peenikest kuiva soolatolmu, mis puistub soolakambrisse soolageneraatorist.

Soolakambrite tööpõhimõte:
Soolakamber kujutab endast kuiva steriilset, ja hermeetilist 2-30m2 ruumi, mille sisepinnad on kaetud neljakordse soolakihiga. Soolakambri jaoks on vaja 1000 – 5000 kg lumivalget NaCl – kivisoola. Soolageneraatori võimsus ei ületa 200W; soolatarbimine – kuni 100 g iga seansi kohta. Soolageneraatorist toimub pidev aerosooli juurdeandmine soolakambrisse. Soolaaerosool koosneb 1-5 µm suurustest soolaosakestest, mis on laetud kineetilise energiaga. Aerosooli tugevust ja soolaravi kestvust saab muuta sõltuvalt soovist.
Kuiv kivisool tekitab soolakambris erilise mikrokliima, mis sarnaneb soolakoopa omaga
õhuniiskust 40-50%  temperatuur 20-24 C aerosooli kontsentratsioon 0,5 – 15 mg/m3 Soolageneraatorist tuleb pidevalt kineetilisel energiaga laetud soolaaerosool, mis mõjub tervistavalt hingamisteedele ja nahale. Soolaraviseansi kestvus on 30 – 40 minutit, mille jooksul saavad patsiendid lõdvestuda hämara valgusega ruumis lamamistoolidel, kuulates rahustavat muusikat. Lastel on võimalus mängida “soolakastis”. Soolaravikuuri jooksul tehakse üks seanss päevas. Aastas on soovitav teha 2-3 ravikuuri.

Soolaravi on soovitatav järgmiste haiguste korral:
sagedased viirusinfektsioonid, nohu- köha astma krooniline neelu-, mandli-, põsekoopapõletik äge või krooniline bronhiit sagedased kõrvapõletikud
allergeenidest põhjustatud nahaprobleemid allergiline nohu naha ekseem, atoopiline dermatiit psoriaas närvisüsteemi ebastabiilsus, stress, ärevushäired
unetus liigestepõletikud.

Soolaravi pole soovitatav:
Ägedalt kulgevate infektsioonide puhul, millega kaasneb palavik inimestele, kellel on olnud pahaloomulisi kasvajaid inimestele, kes on põdenud kopsutuberkuloosi raske südamepuudulikkuse ja kõrgvererõhutõve korral.

Dr. Leo Tamm: Soolakamber aitab normaliseerida organismi immuunsust. Kuidas mõjub see pisikestest osakestest koosnev kuiv soola aerosool hingamisteedesse? Ta vähendab limaskesta turset, parandab immuunsust (rakkude vastupanu infektsioonile), aktiviseerib kopsu alveolaarides õgirakkude tegevust, tõstab hingamisteede ripsepiteeli funktsiooni ja hävitab mikroobe. Sool on ju toiteainete säilitamisel tuntud efektiga. Eelnev omakorda vähendab limaskesta põletikku ja tõusnud tundlikkust, vähendab bronhide ummistust. See kõik aitab normaliseerida organismi immuunseisundit ja stabiliseerida psühhoemotsionaalset olukorda. Viimase toetuseks on ravi ajal loodud keskkond: mahe valgustus, poollamav asend ja mõnus muusika. Kes  vajavad ravi soolakambris ? Hingamiselundite haigustega haiged: astma ja kroonilise bronhiidiga haiged (maksab haigekassa), äge bronhiit, korduv bronhiit, munovistsidoos, bronhipuu deformatsioonidega haigused e bronhoentaatilised tõved. Kõrvahaigustega haiged: allergilised nina, põskkoobaste haigused,kroonilised, korduvad põskkoobaste jt urgete põletikud, kroonilised neelupõletikud, ägedad ja kroonilised nina-, kõrva ühendava kanali põletikud (e tubootiid) Nahahaigustega haiged: ekseem, vinnid/acne, atoopiline dermatoos, üld/naha kahjustus stabiilses staadiumis, psoriaas (rahulikus perioodis), naha- ja mädainfektsioonid. Ja veel: haloteraapia parandab bronhide drenaazifunktsiooni, sellepärast soovitatakse seda raviviisi ka haigetele, kellel on köha veniva/raskelt väljaköhitava rögaga, kuiv hoogudena kulgev köha, mille puhul on kuulda kiuneid, räginaid, röga eritub raskustega. Ja lõpuks nendel, kellel rögalahtistid pole aidanud. Profülaktilistel eesmärkidel soovitame soolaravi: kui esinevad sagedased hingamisteede haigused, gripp, korduvad ägedad bronhiidid ja kopsupõletikud, ülemiste hingamisteede kroonilised põletikud, pollinoos, köha suitsetajatel, tööstuses tolmudega kokkupuutuvad töölised. Millal ei tohiks haloteraapiasse tulla: ägeda viirushaiguse ägedas perioodis, kui on kõrge temperatuur, infektsiooni ehk mürgitusnähud, kellel on kalduvus veriköhale, tuberkuloos, läbipõetud kopsumädanik, kui on emfüseem ehk kopsupuhitus kopsude sidekoestumine, hingamispuudulikkuse III staadium, kõrgvererõhutõve II-III staadium, südame-isheemiatõbi, neeruhaigused, kasvajad, väljendunud organite kahjustused üldse. Tuleb varuda aega ja tahet. Ravikuure korratakse 2-3 korda aastas.

Meeldivate kohtumisteni ning parimate elamusteni,

Teie Ilu- ja Tervisesalong Eleen!